Евровизија 2017: Ова се првите 10 земји кои одат во финале

Евровизија 2017: Ова се првите 10 земји кои одат во финале

40
0
СПОДЕЛИ

Синоќа во Киев започна 62. издание на Евросонг.

Во украинската престолнина се одржа првата полуфинална вечер во која беа избрани десетте земји кои ќе се натпреваруваат во финалето закажано на 13. мај, сабота.

Од вкупно 18 претставници синоќа, само 10 земји обезбедија пласман во финалето.

Ова се првите финалисти:

– Молдавија
– Азербеџан
– Грција
– Шведска
– Португалија
– Полска
– Ерменија
– Австралија
– Кипар
– Белгија

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР