Home КУЛТУРА „Лебедово езеро“ на мраз ја воодушеви публиката во МОБ

„Лебедово езеро“ на мраз ја воодушеви публиката во МОБ

924
0
SHARE

Државниот балет на мраз на Санкт Петербург, со грандиозната претстава „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски, во саботата и во неделата ги воодушеви присутните во Македонската опера и балет.

На сцената имаше поставено мраз, односно еден вид лизгалиште на кое танчарите ги изведуваа своите точки и специјална опрема која не дозволуваше мразот да се растопи.

Врвната кореографија, грациозноста на танчарите како и одличната сценографија од минута в минута предизвикуваа сè поголемо воодушевување кај публиката.

балет

Ова беше првпат во Македонија да гостува Државниот балет на мраз на Санкт Петербург, кој е основан во 1967 година од истакнатиот кореограф Константин Бојарски и музичкиот директор Лео Корхин.

Поради огромната заинтересираност за претставата, беа закажани две претстави и за 17 декември, односно четвртата во 13 часот.

Претходните три изведби: на 16 декември во 21 часот, и на 17 декември во 18 часот и во 22 часот беа рекордно распродадени.

балет

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here