Home СПОРТ Кошарка Легендарниот НБА тренер предлага револуционерна промена во кошарката

Легендарниот НБА тренер предлага револуционерна промена во кошарката

144
0
SHARE

Легендарниот НБА тренер, човек со 11 шампионски прстени, а сега претседател на Њујорк Никс, Фил Џексон, предлага револуционерна промена во кошарката.

Џексон предлага воведување на шут за 4 поени, кој би се изведувал зад линијата од 35 стопи (10,67 м.).

“Зошто да не? Верувам дека набрзо би имале кошаркари кои резонски би шутирале од таа далечина“, вели Џексон.

Шпанскиот дневник “Mundo deportivo” спроведе анкета, а од 360 учесници оваа идеја ја поддржаа 73,3 %, додека против беа 26,7 %.

кошаркарско поле

Повеќе вести на: sportmax.com.mk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here