Home КУЛТУРА Почнува со работа Кино Култура

Почнува со работа Кино Култура

162
0
SHARE

Со скопската премиера на претставата „Ајнштајновите соништа“ во режија на Слободан Унковски вечер ќе биде отворено Кино Култура-Центар за современи изведувачки уметности и современа култура.

Кино Култура е проект чии основачи се Театарот на Навигаторот Цветко и Локомотива-Центар за нови иницијативи во уметноста и културата, заедно со неколку партнери и организации со цел следните пет години да се воспостави урбан простор за современи изведувачки уметности. Партнер во проектот е општина Центар.

Претставата „Ајнштајновите соништа“ е по текст на Алан Лајтман, драматизацијата на Русомир Богдановски и копродукција на Театарот на Навигаторот Цветко и Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“. Репризата на оваа претстава е предвидена за утре, а на 25 декември ќе се прикаже претставата „Солун, град на духови“ по текст на Русомир Богдановски, а во режија на Слободан Унковски.

Реновираниот простор има 180 седишта, а на горниот кат се подготвуваат сали за проби и канцеларии.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here