Home ШОУ БИЗз Филм Рекордна гледаност на „Игра на тронови“

Рекордна гледаност на „Игра на тронови“

416
0
SHARE

Последната епизода од седмата сезона на хит серијалот „Игра на тронови“ постави рекорд во однос на гледаност, објавија светските новински агенции.

Според „Nielsen Media Research“, епизодата со наслов „Змејот и волкот“ привлече 12,1 милиони гледачи на малиот екран – 36% повеќе од 8,9 милиони кои го следеа финалето на 6-тата сезона. Речиси 4 милиони луѓе ја гледаа епизодата на стриминг платформи.

Првата епизода од 7-та и претпоследна сезона беше проследена од 10,1 милиони гледачи во јули. Осмата и последна сезона на „Игра на тронови“ ќе се емитува следната година.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here