Тагови Постови тагирани со "балет"

Таг: балет

Државниот балет на мраз на Санкт Петербург, со грандиозната претстава „Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски, во саботата и во неделата ги воодушеви присутните...

Балетската претстава „Огнени градини“ на музика од шпанскиот композитор Мануел де Фаља, во кореографија на Џејмс Амар од Франција, вечер премиерно ќе биде...

Таа е една од холивудските диви која плени со својата појава, убавина, стил, елеганција, сексипил каде и да се појави. Јавноста ја запозна повеќе после...

Во Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип вечер ќе биде изведена модерна балетска претстава која е најново остварување на кореографите Игор Киров и...

Норт Вест е преслатка мала балерина која со секое појавување ја освојува јавноста. 2-годишната Норт беше фотографирана во Лос Анџелес, а нејзината насмевка само потврди...

Во седумдесеттата година од животот почина балетскиот превенец Марин Црвенов (1945-2015), соопшти Македонската опера и балет. Црвенов бил првенец и кореограф во Балетот...

На сцената на Македонската опера и балет вечер ќе биде изведена балетската претстава „Шехерезада“, работена на музика на Николај Римски Корсаков, по кореографија на...

Балетската претстава „Дамата со камелии“ во која главната машка улога на Арман, ќе ја толкува првенецот на македонскиот балет Бобан Ковачевски, а со оркестарот...

Ансамблот на Македонската опера и балет вечер со балетската претстава „Петар Пан“ ќе гостува во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Претставата во...

Балетскиот спектакл „5 до 12“ на нашиот истакнат уметник Игор Киров, на музика на Кирил Џајковски, а во изведба на Балетскиот ансамбл при Хрватското...