Тагови Постови тагирани со "претстава"

Таг: претстава

Милорад Мандиќ-Манда вчера почина на 56 години на сцената на белградскиот театар за деца „Вук Караџиќ“. Тој за жал почина за време на детската претстава...

Германско јазичниот центар во Скопје, во соработка со Амбасадата на Сојузна Република Германија во Скопје во вторник, во 19 часот во МКЦ, Кино Фросина,...

Во Драмскиот театар Скопје вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Јов“ по текст на Венко Андоновски, а во режија на Сашо Миленковски. Актерската екипа на...

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола, вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Метаморфози“ е чиј автор и режисер е гостинката од Бугарија Лилија Абаџиева. Со деветтата...

Претставата „Будење на пролетта“ вечерва премиерно ќе биде изведена на матичната сцена на битолскиот „Интимен Театар“. Таа е инспирирана од текстовите на Франк Ведекинд,...

Со скопската премиера на претставата „Ајнштајновите соништа“ во режија на Слободан Унковски вечер ќе биде отворено Кино Култура-Центар за современи изведувачки уметности и современа...

На сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинив-Џинот“ во Велес денеска ќе биде изведена петтата годинашна премиера, овојпат новогодишна претстава за деца - „Волшебната...

Балетската претстава „Огнени градини“ на музика од шпанскиот композитор Мануел де Фаља, во кореографија на Џејмс Амар од Франција, вечер премиерно ќе биде...

„Театар Комедија“ вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Господарот на кукавицата“ по текст на Венко Андоновски и режија на Андреј Цветановски, во која игра...

Драмската претстава „Неверство“ во режија на Влатко Павлески и во продукција на „Прима Данца“ денеска ќе биде изведена на малата сцена на Македонската...