Тагови Постови тагирани со "оркестар"

Таг: оркестар

Помина речиси една недела од завршувањето на фестивалот на забавна мелодија „Макфест“, а повеќето од песните меѓу кои и победничката не сме ги слушнале...

Од минатата година Макфест доби едно поинакво руво од она што го паметиме за изминатите 28 години. Но, ајде ќе речеме дека новитетите и измените...

Хорот и оркестарот на Македонската опера под диригентско водство на Бисера Чадловска вечерва ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонската музика“. На...

По големиот успех со наградуваните компакт-дискови на кои Кралскиот ливерпулски филхармониски оркестар под водство на својот шеф-диригент Василиј Петренко и со македонскиот пијанист Симон...

Со еклектичниот настап на култниот детроитски диџеј Дерик Меј и Македонската филхармонија во автентичниот простор на Античкиот театар во Охрид на 2 август, в...

На платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза, во Скопје, вечер Оркестарот на Армијата на Република Македонија ќе одржи концерт, по повод 2 Август –...

Веќе традиционалната летна културна манифестација во земјава насловена Топол културен бран, што се одржува под покровителство на Министерството за култура во соработка со општините,...

Со голем концерт на мандолинскиот оркестар „Скопје“ вечер во Македонската опера и балет ќе бидат одбележени 40 години уметничка дејност на маестро Рамадан Шукри. На програмата...

Мјузиклот „Пенелопе Х“ од македонскиот композитор Никола Коџабашија, во режија на данската гостинка Миа Теил Хаве, вечер ќе биде премиерно изведен на сцената на...

Македонскиот пијанист Симон Трпчески, седум години по своето деби со врвните музичари од Лондонскиот симфониски оркестар, синоќа повторно ја наполни Барбикан салата, потврдувајќи ја уште еднаш...