Home КУЛТУРА Настани Театар Комедија премиерно ќе ја изведе „Господарот на кукавицата“

Театар Комедија премиерно ќе ја изведе „Господарот на кукавицата“

188
0
SHARE

„Театар Комедија“ вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Господарот на кукавицата“ по текст на Венко Андоновски и режија на Андреј Цветановски, во која игра целиот ансамбл на овој театар.

Ова е петта праизведба на домашна комедија во четиригодишното постоење на „Театар Комедија“ и втора соработка со писателот Андоновски.

Претставата не е класична комедија во која целта е смеата, туку има елементи на драма на апсурдот. Говори за глобализацијата и за она што таа како закана го покажува кон идентитетит на малите култури.

Галичник и Скопје се местата во кои се одвива дејството и борбата меѓу традицијата и глобализацијата.

Сценографијата е на Милан Несторов и Сергеј Светозарев, костимограф е Александар Ношпал, а музиката е на Оливер Јосифовски од „Љубојна“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here