Home ШОУ БИЗз Балкан Здравко Чолиќ има песна на германски јазик, но и друго име (видео+фото)

Здравко Чолиќ има песна на германски јазик, но и друго име (видео+фото)

1405
0
SHARE

Доколку живеете или потекнувате од овие простори, тогаш сигурно знаете кој е Здравко Чолиќ.

Денес тој е едно од најпознатите музички имиња на Балканот, но дали знаете дека тој се обидел да направи интернационална кариера?

Здравко помеѓу 1974-та и 1978-ма година објавил неколку песни на англиски и германски јазик, а имал потпишано неколку договори со странски издавачки куќи.

Со оглед на тоа што неговото име било тешко да се изговори, тој имал свое уметничко име кое било Дравчо.

Неговите синглови на англиски се „Madre Mira“ и „Light Me“, додека на германски ги снимил песните „Rock ‘n’ Roll Himmel“ и „Alles was Ich Hab“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here