Home ЗАБАВА Златен Глобус 2017: Триумфираше мјузиклот „La La Land“

Златен Глобус 2017: Триумфираше мјузиклот „La La Land“

96
0
SHARE

Сезоната на награди започна вчера, кога во хотелот „Беверли Хилтон“ се одржа 74-тото по ред доделување на Златниот Глобус.

Манифестацијата ги собра најголемите имиња од индустријата, а ја водеше познатиот комичар и водител Џими Фелон.

На 74-тото доделување Мерил Стрип ја доби наградата за животно дело „Cecil B. DeMille“ и одржа фантастичен говор.

Најголем успех издвои мјузиклот „La La Land“, со Рајан Гослинг и Ема Стоун кој освои дури седум награди, како и за најдобра актерка и актер.

Златен Глобус

Подоле погледнете ја целосната листа на добитници на награди:

Најдобра драма: Moonlight
Најдобра комедија/мјузикл: La La Land
Најдобра драмска актерка: Isabelle Huppert, Elle
Најдобра актерка во комедија/мјузикл: Emma Stone, La La Land
Најдобар актер во комедија/мјузикл: Ryan Gosling, La La Land
Најдобра споредна актерка: Viola Davis, Fences
Најдобар спореден актер: Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals
Режисер: Damien Chazelle, La La Land
Сценарист: Damien Chazelle, La La Land
Анимиран филм: Zootopia
Странски филм: Elle (Francuska)
Музика: Justin Hurwitz, La La Land
Песна: City of Stars, La La Land

Златен Глобус

Телевизија:

Најдобра драмска серија: The Crown, Netflix
Комедија/Мјузикл: Atlanta, FX
Најдобар тв-филм/мини серија: The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, FX
Најдобра актерка во тв-филм/мини серија: Sarah Paulson, The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
Најдобар актер во тв-филм/мини серија: Tom Hiddleston, The Night Manager
Најдобра драмска актерка: Claire Foy, The Crown
Најдобар драмски актер: Billy Bob Thornton, Goliath
Најдобра актерка во комедија/мјузикл: Tracee Ellis Ross, black-ish
Најдобар актер во комедија/мјузикл: Donald Glover, Atlanta
Споредна актерка: Olivia Colman, The Night Manager
Спореден актер: Hugh Laurie, The Night Manager

Златен Глобус

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here