Home LIFE STYLE 7 причини зошто е добро да имате секс за време на менструација

7 причини зошто е добро да имате секс за време на менструација

SHARE

Сексот за време на месечниот циклус може да биде многу неуреден, но сигурно нема да бидете покриени во крв од глава до пети.

Луѓето практикуваат ваков секс, а на многу мажи и им се допаѓа.

Ова се 7 причини зошто да имате секс за време на менструација.

1. Ги намалува грчевите

Ова се однесува кога сте во ПМС. Ако патите од болни грчеви за време на циклусот, оргазамот може да ви помогне да ги намалите. Кога доживувате оргазам телото лачи окситоцин и допамин, заедно со останатите ендорфини кои ја олеснуваат болката.

2. Сексот нема да ви биде одвратен

Едно истражување од 2012 година покажа дека во моментите на страст освен задоволството ништо друго не ви паѓа на памет. Сексуалната возбуда го победува чуството на гадење и незгодност.

3. Може да се скрати должината на циклусот

Со секој оргазам кој го доживувате, матката се стега. Секоја контракција ја потиснува крвта побрзо отколку по природен пат. Сексот за време на менструација не само што може да ја скрати, туку и го подобрува исфрлувањето на работите од матката.

4. Ја зголемува интимноста со партнерот

Ако сте спремни со партнерот да имате секс за време на циклусот, значи дека станува навистина интимно меѓу вас. Ова веројатно не би го напавиле со било кој, така да откако ќе го направите врската ви преоѓа на повисоко ниво.

5. Ве тера да излезете од комфортната зона

Ако сте тип на жена која практикува мисионерска поза во креветот, сексот за време на менструација тоа ќе го промени. Можеби ќе одлучите да пробате нова поза или некои нови работи кои до сега не сте ги знаеле.

6. Хормоните најмногу ви работат

Жените се многу возбудени пред и з време на циклусот. причината поради ова е дека делот околи карлицата и гениталиите е дополнително отечен и затоа посакувате секс.

РЕКЛАМИ:
Loading...