Home ЗАБАВА Занимливости Дали сте знаеле дека и на Сонцето паѓа дожд? (видео)

Дали сте знаеле дека и на Сонцето паѓа дожд? (видео)

SHARE

НАСА објави видео во кое покажува дека и на Сонцето паѓа дожд, иако не станува збор за ист вид на дожд каков што сите го знаеме.

Имено, сателитот на НАСА снимил многу жешка плазма која се издигнува од површината на Сонцето, а потоа паѓа назад на неговата површина. Станува збор за феномен кој се нарекува коронален дожд.

Видеото е снимено минатата година, а секоја секунда од видеото трае шест минути во реално време.

Тоа значи дека „дождот“ паѓал десет часа. Величествена глетка, зар не?

РЕКЛАМИ:
Loading...