Денеска, 12 септември – доаѓа новиот iPhone

  SHARE

  Паметниот телефон од шестата генерација на iPhone, кој суштествено ќе се разликува од претходните два модела на уредот, ќе биде, како што се очекува, претставен денеска на прес-конференција на Apple во Сан Франциско.

  Специјалниот настан на компанијата, на кој претставниците на медиумите беа поканети уште од минатата седмица, ќе започне денеска во 19 часот по македонско време.

  Без оглед на тоа што и покрај претпазливото во Apple штитење на своите корпоративни тајни, во јавноста протекоа многу информации за изгледот на новиот iPhone, сепак остануваат непознати уште неколку новитети.

  Секој заинтересиран за оваа тема сигурно веќе е информиран дека според неофицијалните информации новиот паметен телефон ќе биде малку потенок отколку неговите претходници, ќе добие малку издолжена тело за да се приспособи на зголемениот долг екран, задниот капак на уредот ќе биде метален, и влезовите за полнење и поврзување со компјутер ќе биде заменет со поминијатирни.

  Веќе подолго време iPhone останува најпопуларниот паметен телефон на пазарот. Сепак, пред претстојното обновување купувачите традиционално заземаат одбранбена позиција. Според аналитичката компанија „Canaccord Genuity“, во август на пазарот во САД титулата најдобро продаван паметен телефон од iPhone 4S премина кај Samsung Galaxy S III. Сепак, појавувањето на новиот модел на уред од Apple ќе ја поправи ситуацијата.

  Информациите за компонентите на новиот iPhone, со кои располагаат медиумите, укажуваат дека првпат во Apple се одлучиле за малку, околу половина инч, да го зголемат екранот на својот смартфон. Од пред неколку години, 3,5-инчниот смартфон стана норма, но денес таквите модели на конкурентите се ретки, особено кај водечките.

  Зголемената висина на екранот ќе дозволува разместување во главното мени дополнителен ред икони. Се разбира, сите редовни примена на оперативниот систем iOS, исто така, ќе бидат прилагодени на новата резолуција.

  Воведувањето надворешни апликации, најверојатно, ќе зависи од конкретната програма. Ако програмерот при создавање на интерфејсот оперирал со релативни вредности, ревизијата и не мора да биде потребна – прозорецот на апликацијата ќе го опфати целиот достапен простор на екранот. Инаку, до лансирањето на ажурирана верзија на апликацијата, корисникот ќе може да се соочи со некои непријатности, можеби ќе се јават црни решетки на аглите од екранот.

  Apple треба да лансира алатка за програмерите којашто ќе дозволува да се провери како програмата ќе се однесува на екранот со новата резолуција, веднаш по објавувањето на новиот iPhone. Ова ќе им овозможи на програмерите веднаш да почнат да го доработат нивниот софтвер.

  Се очекува дека во iPhone-от првпат во индустријата на мобилните оператори ќе се користи СИМ-картичка на четвртата генерација, ткн. nanoSIM, усвоена како стандардна само пред неколку месеци. Тоа може да предизвика проблеми во оние држави каде што операторите не ги користат овие нови СИМ картички.

  Во 2010 година, по воведувањето на microSIM картичките на „народен“ начин се прилагодуваа од форматот miniSIM-картички со ножици или со посебна машина. Прашање е дали истото ќе биде можно да се стори и со nanoSIM картичките? Според стандардот, контактната површина на nanoSIM картичката ќе биде компатибилна со претходните верзии на картичките. Но, дебелината на медиумот ќе биде околу 15 отсто помала, па намалување на рабовите не ќе може да биде доволно.

  Можеби ќе биде потребно дополнително да симне горниот слој на картичката од задната страна на контактот. Како што забележуваат критичарите, новиот iPhone ќе биде првиот кој ќе бара ревизија на датотеката. Меѓутоа, носењето дефинитивни заклучоци не може да биде порано од објавувањето на првиот експериментален извештај.

  Во делот на поддршката на новата мобилна технологија на iPhone отсекогаш дејствуваше како дофатна. Истото важи и за LTE – поддршката на технологијата во смартфоните којашто се очекува од минатата година, но првите уреди на Apple, кои имаа можност да работат на високо-брзински мрежи беа од третата генерација на iPad таблет, лансирана оваа пролет.

  Според аналитичката компанија IDC, Android смартфоните со поддршка за LTE се продаваат во 11 земји, но само во три од нив – САД, Јужна Кореја и Јапонија, има значителен број активни корисници на LTE-мрежите. Меѓутоа одложувањето на воведувањето на LTE за уште една година, за Apple ќе претставува губење на премиум корисниците кои бараат максимални можности.

  Според најновите податоци, iPhone ќе поддржува работа во LTE-мрежите во различни делови на светот, не само во Северна Америка, како што е случајот со најновите iPad-и. Нема точни информации дали е искористен мултидијапазон решението, или Apple ќе се реши за производство на различни верзии на паметниот телефон, прилагодени на одреден регион. Во вториот случај, апаратот купен во САД не ќе може да работи во LTE-мрежите на некои европски оператори кои користат други фреквенции.

  Доколку Apple се придржува до своите традиции, продажбата на iPhone на клучните пазари за компанијата ќе започне за седмица ипол подоцна, односно следниот петок, на 21-ри септември. Со такво временско задоцнување започна и продажбата на iPhone 4S и на iPad од третата генерација.

  Иако iPhone треба да биде главниот лик на прес-конференција денеска, тоа нема да биде единствениот производ кој ќе биде најавен на претстојниот настан. Според медиумските извештаи, Apple исто така ќе лансира нови компјутери и плеери. Особено, на ажурирање веќе подолго време чека iMac-от, кој за разлика од MacBook лаптопите сеуште не ја доби најновата генерација процесори и порт USB 3.0.

  Плеерите iPod од линиите nano и touch не се обновени веќе две години. Важноста на плеерите по појавата на iPhone-от за Apple се намали, но, сепак, овие уреди сеуште се продаваат во милионски бројки.

  Можно е дека Apple, исто така, ќе ја промовира компактната верзија на таблетот iPad. Според последните податоци, презентацијата на апаратот е закажана за октомври, но со оглед на минатонеделната најава на новиот таблет Amazon Kindle Fire Амазон, тоа може да ја поттикне компанијата да ги измени своите планови.

  Извор: Макфакс

  РЕКЛАМИ:
  Loading...