Home ШОУ БИЗз Евровизија Дисквалификувано евровизиското гласање на Македонија и Црна Гора

Дисквалификувано евровизиското гласање на Македонија и Црна Гора

SHARE

Откако заврши јубилејното 60-то издание на Евровизија кое се одржуваше во Виена, а победи претставникот на Шведска, Монс со песната „Heroes“ беше соопштено дека биле дисквалификувани гласовите од Македонија и Црнагора.

Имено, на официјалниот профил на Евровизија на Твитер се појави информацијата дека гласовите од нашата земја и Црна Гора биле дискфаликувани поради тоа што биле само по пат на телевоутинг.

Изземањето на доделените поени од двете држави не влијае на крајниот резултат, победа на претставникот на Шведска, се вели во официјалното соопштение од Евровизија.

Инаку за овој скандал веќе известија и неколку познати британски медиуми. Останува да почекаме за да видиме што точно се случило со гласовите од двете земји.

евровизија дисквалификација

РЕКЛАМИ:
Loading...