Home ШОУ БИЗз Евровизија Евровизија 2017: Ова се првите 10 земји кои одат во финале

Евровизија 2017: Ова се првите 10 земји кои одат во финале

SHARE

Синоќа во Киев започна 62. издание на Евросонг.

Во украинската престолнина се одржа првата полуфинална вечер во која беа избрани десетте земји кои ќе се натпреваруваат во финалето закажано на 13. мај, сабота.

Од вкупно 18 претставници синоќа, само 10 земји обезбедија пласман во финалето.

Ова се првите финалисти:

– Молдавија
– Азербеџан
– Грција
– Шведска
– Португалија
– Полска
– Ерменија
– Австралија
– Кипар
– Белгија