Home СПОРТ Фудбал Фергусон по менаџерската ќе ја добие директорската функција

Фергусон по менаџерската ќе ја добие директорската функција

SHARE

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон и покрај неговата возраст најави нова активност во фудбалот по напуштањето на тренерското место.

71-годишниот Шкот изразил желба откако ќе ја заврши тренерската кариера да седне на директорското место во клубот во кој што работи од 1986 година.

Фергусон имаше неколку најави за пензионирање, но во последно време таа опција ја става на страна.

– Од мене ви нема спас. Најверојатно ќе ја добијам функцијата директор по завршување на тренерската кариера. А кога ќе се случи тоа никој не знае, па ни јас, истакна Фергусон.

Тој нагласи дека кога ќе одлучи да се повлечи од менаџерското место во Манчестер Јунајтед, ќе го искаже своето мислење околу изборот на негов наследник, но последниот збор ќе го има раководството на клубот.

РЕКЛАМИ:
Loading...