Home INFO Гинисов рекорд: Ова се најстарите идентични близнаци во светот

Гинисов рекорд: Ова се најстарите идентични близнаци во светот

реклама:Лето во Банско

Според Финисовата книга на рекорди, највозрасните идентични близначки во светот имаат 107 години и 351 ден.

Јапонките Умено Сумијама и Куме Кодама се родени на 5 ноември 1913 година, на островот Шодошима, западна Јапонија, како трета и четврта од 11 деца.

Суми и Кодама се разделиле по завршувањето на основното училиште, кога Кодама била испратена да работи како слугинка во Оита, на јужниот јапонски остров Кјушу. Таа подоцна се омажи таму, додека Сумијама останала каде што пораснала и си создала семејство.

Зафатени со сопствениот , сестрите ретко се гледале, сѐ до 70 -годишна возраст. Денес живеат во одделни домови за стари лица.

РЕКЛАМИ:Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------