Home СПОРТ Година на Португалецот: Признанието од ФИФА за играч на годината во...

Година на Португалецот: Признанието од ФИФА за играч на годината во рацете на Роналдо

SHARE

2016 година сигурно ќе остане во сеќавањата на ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо.

Можеби не ги освои трофеите во шпанскиот фудбал, но Португалецот ги собра сите други можни клупски и индивидуални награди.

роналдо

По титулите во Лигата на шампионите, Супер купот на Европа, Светското клупско првенство, Европското првенство и освојувањето на Златната топка, Роналдо ќе го добие и признанието од ФИФА за фудбалер на годината во светот.

Денеска, медиумите во Шпанија објавија дека фудбалерот на Реал ги победил Лионел Меси и Антоан Гризман и ќе го добие првото признание од ФИФА откако оваа организација се раздели со Франс фудбал и одлучи да доделува посебна награда.

Роналдо

РЕКЛАМИ:
Loading...