Home LIFE STYLE Избегнувајте ја оваа навика: Што се случува кога пиете кафе на празен...

Избегнувајте ја оваа навика: Што се случува кога пиете кафе на празен стомак

SHARE

Кафето е важен антиоксиданс и научно е докажано дека во некои ситуации го спречува развивањето на малигните клетки.

Меѓутоа, ако го пиете на празен желудник работите се менуваат.

Една чаша турско кафе која ќе ја испиете без претходно ништо да јадете ќе поттикне создавање на желудочна киселина.

На тоа особено внимание треба да обрнат лицата кои патат од гастритис.

кафе

Дури и за лицата кои немаат проблеми со стомакот, стручњаците препорачуваат да не пијат кафе на празен стомак затоа што лачењето киселини може да направи непријатности во текот на оброкот.

Всушност, протеините кои нема да се сварат предизвикуваат надуеност, горчина, нагон за повраќање, па дури и можат да предизвикаат рак на дебелото црево.

болки во стомак

Затоа се препорачува пред да го испиете првото утринско кафе, да каснете барем пола кришка леб.

Ако веќе морате да се напиете каде веднаш откако ќе се разбудите на празен стомак, се препорачува барем да го разблажите со млеко.

кафе