Home INFO Изедете го ова овошје доколку чувствувате замор, веднаш ќе ве крене!

Изедете го ова овошје доколку чувствувате замор, веднаш ќе ве крене!

реклама:G Natural

Сливите се богати со калиум, минерал кој е од суштинско значење за одржување на рамнотежа вo организмот.

Тие се многу богати и со витамини, имаат ниска енергетска вредност (100 г има само 46 калории).
Содржат витамини Ц, Б1, Б2, која ги зајакнува нервите и помага во случај на стресни ситуации, а добри се и за концентрација.

Полни се со цинк и бакар, кои дејствуваат против депресијата и го зајакнуваат имунолошкиот систем. Особено значајни се растворливите диететски влакна, кои растат во стомакот и цревата и на тој начин се подобрува и стимулира варењето, се собираат токсичните материи од телото и се исфрлаат.

Консумирање на црни сливи се препорачува особено за луѓето кои немаат можност да бидат физички активни.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------