Home КУЛТУРА Настани Џез хепенинг во Скопје

Џез хепенинг во Скопје

SHARE

Познати домашни џез имиња, денеска на плоштадот Македонија,  ќе го одбележат Меѓународниот ден на џезот.

Од сега и Македонија ќе се најде на листата на земји кои со генерации ја негуваат оваа музиката.

Ќе се одржат активности, поврзани со месецот на џезот кои традиционално се одржува во  април, во САД.

На денешната манифестација учество ќе земат Тони Китановски, Дамир Имери, Оскар Салас и многу други џез артисти.

Најавени се вакви одбележувања на Меѓународниот ден на џезот со локални музичари и во Штип и во Битола.

РЕКЛАМИ:
Loading...