Home СПОРТ Лазаров убедлив лидер на листата на стрелци на Мундијалот

Лазаров убедлив лидер на листата на стрелци на Мундијалот

SHARE

По комплетираното второ и веќе почнато трето коло од Светското првенство во Франција, Македонија може да биде горда затоа што го има најдобриот стрелец.

Тоа е Кире Лазаров кој во првите два натпревари од Мундијалот има просек од 11 гола, односно вкупно 22 со кои е убедлив лидер на листата стрелци.

Прв зад него е Амин Банур од Тунис со 19, но тој веќе има три одиграни натпревари, исто како и неговиот сонародник Усама Буганми (18 гола), Жозе Толедо од Бразил (18) и Кристијан Бјорнсен од Норвешка (17).

 табела светско

РЕКЛАМИ:
Loading...