Home СПОРТ Кошарка Мајкл Џордан изјави: Неможам веќе да ќутам

Мајкл Џордан изјави: Неможам веќе да ќутам

SHARE

Најдобриот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан излезе со соопштение по повод убиствата на полицајците и Афроамериканците во САД последните недели.

Џордан кој ретко се појавува во медиумите, а посебно за теми надвор кошарката реагираше за последните инциденти

„Како горд Американец, неможам да го премолчам ова, како човек кој го изгубил својот татко во еден акт на насилство и човек кој бил на темен пат, длабоко сум потресен од смрта на Афроамериканците, а многу лут поради кукавичкото убиство на полицајците. Сочуство до сите фамилии кои изгубија некој кого сакаат, добро ја знам нивната болка“ стои во соопштението на Џордан.

Повеќе информации прoчитајте на: sportmax.mk

мајкл џордан

РЕКЛАМИ:
Loading...