Home СПОРТ Останато Мареј може да го тргне Гоковиќ од тронот

Мареј може да го тргне Гоковиќ од тронот

SHARE

Англија е во транс, Енди Мареј по вторпат го освои Вимбалдон.
На најновата АТП ранг листа, Шкотот му се доближи на Србинот на помалку од 5 000 поени (разликата пред Вимблдон беше поголема од 8 000), па јавноста на Островото се прашува дали може нивниот миленик да го тргне од тронот неприкосновениот владетел на „белиот спорт“ во последните неколку години?

„Што се однесува до мене ќе направам се што можам Енди да биде број 1. Натпреварите помеѓу Ѓоковиќ и Мареј се многу тесни, одлучуваат секогаш неколку поени. Енди на Вимблдон одигра неколку сјајни мечеви, пред се против Цонга. Покажа дека е многу повеќе фокусиран од претходно. Колку уште Гренд слема може да освои? Не сакам да лицитирам со бројки, но знам дека му е во план да ги освои сите мечеви кои ќе ги игра“, истакна Лендл.

Мареј

Американецот, со Чешко потекло, Иван Лендл, кој пред Вимблдон повторно стана главен тренер на Мареј вели дека неговиот ученик може да го прекини владеењето на Новак.

Мари и Лендл

Повеќе погледнете на sportmax.com.mk

РЕКЛАМИ: ---