Home INFO Месечен хороскоп за октомври 2023 година

Месечен хороскоп за октомври 2023 година

реклама:G Natural

Овен

Во октомври овенот ќе стане креативен не само во работата, туку и во личниот живот. Искористете ја целосно оваа способност и не плашете се да направите големи промени. Започнете со долго планираното реновирање или променете го стилот на облекување. Исто така, на работа ќе бидете полни со оригинални идеи и благодарение на нив ќе станете центар на вниманието. Вашиот отворен ум ќе ви помогне да го слушате своето срце и конечно вашите чувства ќе се разјаснат. Обидете се да ги правите работите онака како што ги чувствувате и не следете го она што другите го сакаат.

За овенот, октомври ќе биде месец на љубовта. Ѕвездите ќе ви бидат наклонети, па затоа е совршено време да ги преземете работите во свои раце. Благодарение на Меркур, ќе ви биде лесно длабински да ги анализирате односите и да размислите што навистина сакате од животот. Во врските треба да дејствувате. Израдувајте го вашиот партнер и смислете изненадување. Ако не сте задоволни со нештата, честопати ќе им ги наметнувате своите мислења на другите, што може да има спротивен ефект. Затоа, претпочитајте ситуации каде што не може да има директна конфронтација.

Бик

Октомври ќе биде одлична можност за биковите да склопат нови пријателства или дури и љубовни врски. Во овој период ќе бидете многу харизматични, а ќе станете омилени меѓу луѓето. Комуникацијата ќе ви биде силна страна, а емпатијата дефинитивно нема да ви недостига и благодарение на неа ќе изградите подлабока врска со некои од вашите пријатели. Но, не дозволувајте да бидете заслепени бидејќи околу вас ќе има некој на кому вашиот успех во личниот живот ќе му биде пречка и кој ќе се обиде да го спречи.

Во октомври биковите конечно ќе застанат на нозе. Влијанието на Венера ќе им даде магичен шарм на жените кој ќе ги воодушеви и старите пријатели и новите познајници. И, се разбира, ќе уживате во ова изобилство на убавина. Затоа, не треба да се двоумите да носите пошарена облека или да ги истакнете вашите облини.

Сепак, убавината може да донесе и негативности во форма на завист и љубомора. Ако интуицијата ве предупреди на каква било опасност, следете го овој инстинкт и сфатете ги овие ситуации.

Близнаци

Во октомври биковите ќе се фокусираат на планирање и важни одлуки. Ќе ви бидат јасни приоритетите, па затоа е најдобро да си поставите цели и да планирате како да ги реализирате. Трпението ќе ви стане силна страна, па ќе ви биде лесно да ги следите своите цели. Во исто време, ќе бидете отворени за личен развој, па читањето книги на оваа тема ќе биде добар избор. Иако се чини дека ви се јасни многу работи и ништо не ви пречи, во овој период може да почувствувате и благи состојби на депресија, па бидете внимателни.

Овој есенски месец ќе внесе наплив на креативност и храброст во животот на близнаците. Можете да го искористите за да ги исполните плановите кои долго време ги имате во главата, но никогаш не било вистинско време да ги спроведете. Дополнително, добро време е да побрзате со поправки на куќата. Можно е и негативните влијанија на Уран да допрат до вас, а вие да дејствувате премногу импулсивно и тврдоглаво. Дури и ако вашите идеи ги имате смислено до детаљ, секогаш е добра идеја да добиете совет од некого.

Рак

Во октомври ракот ќе излезе од заштитниот оклоп, а ќе се истакне меѓу другите луѓе благодарение на неговите уникатни шеги. Ќе имате многу брзи реакции и добри расправии, кои ќе ги заслепуваат не само вашите соработници, туку практично сите ќе ви јадат од рака. Во овој период ќе станете интелектуалци чии говори секогаш ќе имаат смисла. Затоа, воспоставувањето нови контакти нема да ви биде проблем и ќе бидете одличен кандидат за службени патувања во странство. Сепак, не вежбајте физички во овој период бидејќи ќе бидете склони кон проблеми со мускулите.

Раковите ќе бидат многу комуникативни во октомври, што ќе биде предизвикано главно од Сатурн. Иако обично избегнувате да запознавате нови луѓе, во тој период ќе уживате во друштвото на луѓето и лесно ќе можете да се согласувате со секого. Можете да ја користите оваа способност во деловни преговори или кога работите со властите.

Што се однесува до здравјето, може да страдате од грчеви во ногата, кои треба да се обидете да ги спречите со консумирање магнезиум и сите други клучни витамини. На почетокот од октомври вашите зглобови ќе бидат доста чувствителни и лесно може да ги повредите.

Лав

Октомври за лавот ќе биде месец полн со љубов и добри односи. Ќе бидете полни со добро расположение, смеа и одлични идеи. Ќе им го привлечете вниманието на другите благодарение на вашата непосредност. Доколку немате партнер, тргнете со својата интуиција и чувства, кои ќе играат голема улога во вашите постапки во овој период. Овој есенски месец ќе ја разбуди и вашата духовна перцепција. Затоа, тргнете по нови знаења или посетете тематски семинар каде што ќе можете да научите и техники на медитација кои ќе ви помогнат во многу области од животот.

Во октомври кај лавот ќе се разбуди романтичното јас. Треба да му подготвите изненадување на партнерот бидејќи инспирацијата дефинитивно нема да ви недостига. И двајцата заслужувате момент насамо по доста долго време, но внимавајте да го најдете вистинскиот момент за изненадување. Лошо избраниот момент може да доведе до расправија.

Благодарение на влијанието на Меркур, ќе биде одлично време за самообразование, кое би можеле да го искористите, на пример, за обука на работното место или курс за странски јазици. Ако не сте расположени за друштво, читањето може да биде одлична опција.

Девица

Во октомври девицата ќе копнее по осаменост и мир. Овој месец ќе се фокусирате главно на себе. Имате многу нерешени прашања кои треба да се затворат, а овој период ќе биде совршен за тоа. Ќе бидете склони и кон алтернативни насоки, па не плашете се да тргнете во спротивна насока и да посетите семинар, каде што ќе научите нови работи. Хармонијата со природата ќе ви биде многу важна, затоа не останувајте дома. Благодарение на одморот и престојот надвор, ќе уживате и во менталното и физичкото здравје.

По природа, девиците се личности кои не се грижат многу за мислењето на другите. Нема да биде поинаку ниту во октомври. За жал, вашите пријатели може да го сфатат ова како знак на незаинтересираност и може да имаат помалку контакт со вас.

Овој месец е и идеално време за контакт со природата, градинарство или берење печурки и билки. Самото време поминато надвор може да ви помогне да ја пронајдете вашата внатрешна рамнотежа.

Вага

Октомври ќе ѝ донесе мир на вагата. Овој месец ќе бидете поинтровертни, па пријателите и познајниците ќе се тргнат настрана. Ќе се задлабочите во поставувањето приоритети. Во вас ќе се разбуди и уметничката душа, па овој период директно ќе поттикне активности како сликање во природа, свирење на музички инструмент или танцување. Ќе имате корист и од доброто вежбање на свеж воздух, но внимавајте да не настинете; подобро да се облечете пред да излезете.

Вагите ќе ја пронајдат својата внатрешна рамнотежа. Октомври ќе биде одличен месец за самореализација, а најдоброто нешто што треба да го направите е да одвоите време за себе и да уживате во некое време сами. Треба да поминете низ вашите мисли, а за тоа ви треба приватност. Престојот во природа би направил да се чувствувате добро, а одлично ќе влијае и врз вашето ментално здравје.
Дополнително, треба да се грижите за вашето физичко здравје, особено за бубрезите и мочниот меур.

Скорпија

Во октомври скорпиите ќе бидат полни со емпатија и ќе имаат неверојатни комуникациски вештини. Разбирањето на проблемите на вашите пријатели ќе биде вашата силна страна, па луѓето околу вас ќе ја почувствуваат вашата поддршка и ќе ве замолат за помош доколку им е потребна. Исто така, ќе оставите впечаток на многу мирна и избалансирана личност, што ќе ви помогне и на работа и во приватниот живот. Во овој временски период нема да се чувствувате под стрес, па затоа не мора да се плашите да прифатите каков било предизвик што ќе ви го пресече патот. Можете да ги искористите вашите неверојатни комуникациски вештини со учење и практикување нови јазици бидејќи сега ќе ви биде многу лесно да ги научите.

Едноставно ќе се истакнете на работа. Ќе можете да го добиете она што го сакате. Сонцето ќе ви ја даде потребната сила и ќе ви овозможи да постигнете работи што никогаш не сте ги замислиле.

Дополнително, сонцето ќе ви обезбеди енергија и здравје. Веројатно ќе се чувствувате полни со живот и повитални од вообичаено. Сепак, може да настанат проблеми за скорпиите кои имаат здравствени проблеми со простатата.

Стрелец

Во октомври стрелците ќе почувствуваат голема потреба да ги креираат и надградат своите домови. Околината во која живеете и поминувате најголем дел од вашето време ќе ви биде многу важна овој месец. Затоа, без разлика дали живеете сами или со партнерот, треба да се задоволите себеси и да ги остварите вашите соништа во оваа област. Имате око за детали, што ќе ви помогне да создадете пријатен дом во кој секогаш ќе сакате да се враќате. Идеално време е и за промени во плакарот, затоа одвојте си еден ден и одете на шопинг.

Стрелците често ќе бидат обземени од желба за хармонија. Ќе се чувствувате целосно балансирани, а чувството на мир ќе можете да им го пренесете и на другите и затоа ќе бидете многу популарни меѓу колегите. Меѓутоа, ако ви недостига задоволство во врската, може да преземете радикални чекори за повторно да го воспоставите.

Венера ќе ви даде необично чувство за убавина во октомври. Не само што ќе напредувате, туку и ќе имате одличен вкус. Затоа, времето е идеално за промена на изгледот и украсување на куќата или градината.

Јарец

Со доаѓањето на октомври јарците ќе почнат да се одвојуваат од надворешниот свет. Ќе се чувствувате исполнето кога сте надвор во природа, по можност некаде покрај вода каде што има свеж воздух. Ќе ги средите мислите, а ќе најдете и внатрешен мир и хармонија. Најдобрите работи што можете да ги направите за да го постигнете тоа се медитации и јога. Во овој временски период ќе се чувствувате многу поврзани со животните. Обидете се да поминете колку што можете повеќе време со вашето домашно милениче или да се грижите за домашно милениче на некои од вашите пријатели. Ќе видите дека тие моменти ќе ви дадат многу енергија и ќе се забавувате.

Во октомври јарците ќе претпочитаат осаменост и длабоки мисли. Често ќе размислувате за смислата на животот и ќе ги анализирате односите со другите. Ова може да доведе до желба за запознавање нови луѓе. Ќе се надевате дека меѓу нив ќе го најдете вистинскиот партнер или пријател. Не очекувајте премногу и не верувајте им слепо на сите што ќе ги сретнете.

Обидете се да најдете повеќе време за родителите и браќата и сестрите овој месец. Не сте им го посветиле вниманието што го заслужуваат во последно време, па ќе им значи вашата посета.

Водолија

Во октомври водолиите треба да бидат внимателни на работа бидејќи нивниот шеф може да се обиде да докаже дека прават нешто погрешно. Затоа, немојте да му давате шанса и покажете му дека сте совршени на работа. Ќе бидете отворени за промени во начинот на размислување. Во овој временски период добро е да си дадете малку време за секојдневна медитација и да навлезете длабоко во себе. Ова може да ви помогне да се поврзете со вашето тело и ќе почнете да го слушате.

Водолиите ќе бидат доста продуктивни во работниот живот. Односите со колегите ќе ви бидат одлични бидејќи сте многу комуникативни и забавни. Целиот тим добро ќе ве познава, а и вашите претпоставени ќе го забележат тоа.

Кон крајот на октомври ќе бидете склони кон мигрена, забоболки и севкупни болки во горниот дел од телото. Слушајте го вашето тело и потрудете се да ги спречите овие здравствени проблеми.

Риби

Рибите во октомври ќе работат повеќе отколку што можат и воопшто нема да бидат добри во работата. Притоа ќе очекувате премногу од себе, што ќе ја влоши целата ситуација и ќе почнете да чувствувате очај. Застанете и сфатете дека не треба толку многу да брзате и дека не е продуктивно да правите многу работи одеднаш. Преиспитајте ги вашите приоритети и одлучете на што сакате целосно да се фокусирате, а другото одложете го. Важно е да се одморите доволно овој месец; во спротивно може да имате мигрена.

Овој месец ќе биде прилично лош за рибите. Влијанието на Марс ќе ја зголеми вашата неспособност да ги следите вашите цели. Често ќе се чувствувате безнадежно, што веројатно ќе се претвори во гнев и ќе треба да го истурите на некого. Пред да знаете што се случува, многу луѓе околу вас може да страдаат. Наместо тоа, обидете се со трчање или интензивно вежбање.

Сепак, во октомври вашата решителност ќе биде зголемена. Нема да бидете расположени да разговарате со никого, па ќе биде одлично доколку вложите малку време во саморазвојот.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------