Home LIFE STYLE Здравје Мора да ја носите во џеб: Билка која ќе ве заштити од...

Мора да ја носите во џеб: Билка која ќе ве заштити од зрачењето на мобилниот телефон

SHARE

Користењето на мобилните уреди не изложува на нездраво зрачење.

Преголемата изложеност на зрачење со време ја влошува нашата здравствена состојба.

Но, од сите тие опасности и проблеми можете да се заштитите со рузмарин.

Имено, во рузмаринот има корносол, а неговата киселина делува како заштита од насобраните слободни радикали во телото.

Рузмаринот е антиоксиданс кој се покажа како многу делотворен во спречување и лечење кај луѓето кои биле изложени на радијација.

Со употребата на вода од рузмарин создавањето на отрови се оневозможува, пишува Organic Health.

Состојки:

– 2 лажици ситно сецкано ливче од рузмарин
– шоља зовриена вода

Подготовка:

Во шољата ставете свеж рузмарин кој ќе го прелиете со водата. Пред конзумирање потребно е „смесата“ да отстои некои 5-10 минути.

Рузмарин

РЕКЛАМИ:
Loading...