Home СПОРТ Фудбал New England Patriots нов шампион во НФЛ лигата

New England Patriots нов шампион во НФЛ лигата

SHARE

Екипата на New England Patriots е победник на 49.Супербоул, откако во финалето од НФЛ лигата, во до крај неизвесен натпревар го совлада Сиетл Сихоукс со 28:24.

Победникот беше решен во последната минута, кога Сиетл направија грешка и не успеаја да реализираат за победа.

Петриотси пред почетокот на последните 15 минути губеа со 10 разлика, но тогаш направија 14:0 за конечен успех. Пресвртот го донесе Том Брејди со два тач-дауна.

Токму Брејди го доби и признанието МВП.

За Њу Ингланд Петриотс ова беше четврта титула во историјата на НФЛ лигата.

РЕКЛАМИ:
Loading...