Home СПОРТ Останато Новак Ѓоковиќ е новиот владетел на Рим!

Новак Ѓоковиќ е новиот владетел на Рим!

SHARE

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ забележа победа во финалето од АТП турнирот против Рафаел Надал во три сета.

Ѓоковиќ го доби овој натпревар со 6:4, 3:6, 3:6, за 2 часа и 20 минути игра.

Првиот сет му припадна на Надал кој славеше со 6:4, но Новак потоа заигра подобро, го освои вториот сет, а потоа во ист стил, со дури три брејка го освои и третиот сет.

Ова е трета титула за Новак во Рим, исто така и трета оваа сезона. Со оваа победа исто така и доаѓа на 700 бодови зад Надал на АТП листата.

Повеќе спорт на sportclub.mk

РЕКЛАМИ:
Loading...