Home INFO Операција Менаи бриџ: Штотуку го поставија за британски крал а веќе...

Операција Менаи бриџ: Штотуку го поставија за британски крал а веќе му го “скроија” погребот!

реклама:G Natural

По смррта на кралицата Елизабета Втора, на нејзино место како престолонаследник беше поставен нејзиниот син Чарлс Трети.

Со своите 73 години, тој е најстариот крунисан монарх.

По успешно организираната погребна церемонија за кралицата, Британците веќе прават план и за погребот на кралот Чарлс.

Планот за смртта на кралицата – „Операција Лондон Бриџ“ ги вклучуваше сите детали од како да се објави информацијата за нејзината смрт, периодот за официјалната жалост и деталите за нејзиниот државен погреб.

Операцијата „Лондон Бриџ“ била испланирана уште во 1960-тите, само неколку години по нејзиното крунисување.

Плановите пак за погребна церемонија на кралот Чарлс започнаа многу порано, уште на денот на погребот на неговата мајка.

Кодното име за смртта на кралот Чарлс III е „Операција Менаи бриџ“, именуван по првиот железен висечки мост во светот, што се наоѓа во Велс.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------