Home СПОРТ Фудбал Ова е Бразука, топката со која ќе се игра на Мундијалот во...

Ова е Бразука, топката со која ќе се игра на Мундијалот во Бразил!

SHARE

Адидас денес ја претстави Бразука, официјалната топка на ФИФА Светското првенство во Бразил 2014-та година.

Топката беше откриена со спектакуларна 3Д светлосна проекција во славниот парк „Лажи“ во Рио де Жанеиро.

Бразука до гоби називот уште во септември 2012-та година по јавното гласање во Бразил коешто опфати милиони фудбалски фанови: „бразука“ е колоквијален локален термин кој значи “бразилски”, и со којшто се опишува бразилскиот начин на живот.

Боите и траките го симболизираат традиоциналните желби кои се носат во земјата, а покрај тоа одржуваат живост и забава која се поврзува со фудбалот во Бразил.

Меѓу клубовите кои беа вклучени во тестирањето се најдоа Милан, Баерн Минхен, Палмеирас и Флуминенсе.

Кога станува збор за играчите, во процесот на тестирањата учествуваа светските ѕвезди како Лионел Меси, Икер Касиљас, Бастијан Швајнштагер и Зинедин Зидан.

Во соработка со: sportclub.mk

РЕКЛАМИ:
Loading...