Home INFO Овие намирници го реметат сонот! Поради нив се будите уморни, а еве...

Овие намирници го реметат сонот! Поради нив се будите уморни, а еве и зошто

реклама:G Natural

Никој не сака да се буди среде ноќ без некоја посебна причина, особено кога тоа се повторува од ден на ден. Бидејќи исхраната игра важна улога во целокупната состојба на организмот, постојат намирници кои можат да бидат причина за слаб и испрекинат сон.

Многу фактори влијаат на квалитетот на вашиот сон, а храната што ја внесувате во вашето тело е една од нив. Постојат различни видови храна кои може да предизвикаат да се разбудите во текот на ноќта ако ги консумирате непосредно пред спиење. Ова обично е случај кога е тешко да се свари храната.

Обидете се да ги избегнете овие намирници, ако не целосно, барем неколку часа пред да одите на спиење.

Пржена храна
Храната богата со маснотии, како пржено пилешко или помфрит, не е паметен избор за исхрана пред спиење. Тешко е да се свари и може да доведе до враќање на киселината во хранопроводот, што е многу непријатно. Ова важи и за крофните.

Газирани пијалоци
Кога консумираме пијалоци кои содржат јаглерод диоксид, тоа може да доведе до надуеност и притисок во стомакот, поради што можеме да се разбудиме среде ноќ. Ова се однесува на сите видови газирани пијалоци.

Сокови
Овошните сокови како портокал, грејпфрут или ананас имаат висока киселост што воопшто не е пријатна за нашето тело во текот на вечерта и ноќта. Затоа, се препорачува да се консумираат порано во текот на денот.

Чоколадо
Чоколадото може да го ослободи стресот и да нè опушти, но има еден фактор поради кој не треба да се јаде пред спиење, а тоа е фактот дека содржи кофеин. Вистина е дека во него нема толку кофеин колку што има во кафето или чајот, но секако може да предизвика несоница.

Црвено месо
Црвеното месо има придобивки за организмот, но многу тешко се вари. Ова бара пренасочување на крвта кон дигестивниот систем, што може да предизвика вртење во кревет цела ноќ (немирен сон).

Шеќер
Шеќерот од храната што ја јадете навечер може да влијае на нивото на шеќер во крвта, што може да доведе до будење во текот на ноќта, дури и од длабок сон. Колку и да изгледа примамливо, избегнувајте шеќер навечер за да не се разбудите уморни.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------