Home INFO Почина Корнелије Ковач, јавноста ќе го памети по многу безвременски хитови

Почина Корнелије Ковач, јавноста ќе го памети по многу безвременски хитови

реклама:hotel PREMIER

На своја 81 годишна возраст, денес почина еден од најпознатите српски композитори, Корнелије Ковач.

Роден е во Ниш во 1942 година.

Својата прва песна ја созфдал на свои 14 години а во 1966 Ковач се приклучи на сараевскиот рок бенд Индекси.

Ковач се преселил во Белград во септември 1968 година, каде што ја основал групата Корни, која ја претставувала СФР Југославија на Изборот за песна на Евровизија во 1974 година.

Пишувал музика за театар, филмови, телевизија, како и за многу популарни изведувачи како Здравко Чолиќ, Бисера Валентиќ, Оливера Катарина, Лепа Брена.

РЕКЛАМИ: ----------------------------------------------------