Home СПОРТ Португалија ја фрли во очај француската нација

Португалија ја фрли во очај француската нација

SHARE

Португалија е новиот Европски шампион, откако славеше против Франција со 1:0, по две продолженија.

Единствениот гол е маестрално дело на Едер, кој го совлада Лорис во 109. минута на натпреварот, со удар од голема далечина.

Франција во целина беше подобриот противник, меѓутоа не ги искористи своите шанси, па казната беше неминовна.

Португалија од 25. минута играше без својот најдобар фудбалер Кристијан Роналдо, но Португалците го издржаа притисокот и ја завија во црно големата француска нација.

По многу неплодни години, Португалија дојде до својата прва европска титула.

Повеќе погледнете на http://www.sportmax.mk

португалија

РЕКЛАМИ: ---