Home КУЛТУРА Настани Премиера на претставата „Чернодрински се враќа дома“

Премиера на претставата „Чернодрински се враќа дома“

SHARE

Во Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово утре премиерно ќе биде изведена претставата „Чернодрински се враќа дома“ по текст на Дејан Дуковски, а во режија на Дамјан Читкушев.

Претставата „Чернодрински се враќа дома“ е заедничко дело на актери од Театар Комедија од Скопје, Драмскиот театар од Скопје и Тетовскиот тетар меѓу кои се Благица Димитровска, Крсте Јовановски, Марија Кондовска, Дритон Вејсели, Тино Костадиновски, Марко Богдановски, Георги Нешковски, Ариан Ејупи, Слободан Трендов и други.

Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите ги изработи Мелани Димитровска, а музиката е на Александар Томески, Марко Галевски, Андреј Караџоски и Игор Котески.

Претставата ќе биде поставена на редовниот репертоар на Тетовскиот театар и репризите ќе бидат одржани во текот на декември.

РЕКЛАМИ:
Loading...