Home INFO “Рачна диета”- најбрз и најсигурен начин на слабеење

“Рачна диета”- најбрз и најсигурен начин на слабеење

реклама:Лето во Банско

Рачната диета покажува како и колку точно одредени видови храна треба да се јадат, а многу е веројатно дека таа количина е многу помала отколку што мислите.

Експертите велат дека неконтролирано јадење и големите порции се една од главните причини за дебелеење. На пример, една порција месо не треба да е поголема од дланката а износот на тестенини мора да биде помала од стегната тупаница.

Кога станува збор за путер , максималниот износ кои ќе се стави парче леб треба да е количини колку на врвот на прстот (види слика).

Едно парче сирење треба да биде како два прста, а путер од кикирики, како на горниот дел на палецот.

Пред десет години истражувачите предупредуваа дека порциите стануваат се поголеми , а исто така се зголемува и бројот на дебели луѓе .

Не сте свесни дека мала лажичка путер (доволно за тенок слој на лебот ) пример има 37 калории – една голема лажица има три пати повеќе (111 калории).

Ставете сос на салата, но дадете предност на оцет,наместо на масло. Кафена лажичка масло е 35, голема 135 калории. Една екстра лажица масло секој ден ќе ви донесе 6 килограми вишок за 1 година.

Не засладувајте го чајот и кафето.

Јадете сладолед од време на време, но само по една топка. Уживајте во ореви и јаткасти плодови, но запрете на неколку парчиња.

Палачинка треба да биде со големина на CD, мајонез на пример треба да јадете количински колку еден покер чип.

Чоколадо не треба да биде поголемо од пакетче конец за заби.
racnadieta

РЕКЛАМИ:Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------