Home СПОРТ Останато Синот на Михаел Шумахер наскоро во Формула 1

Синот на Михаел Шумахер наскоро во Формула 1

SHARE

Синот на Михаел Шумахер, Мик од оваа година ќе се натпреварува во Формула 3 шампионатот во екипата на Према.

Според сите предидувања, младиот син на седумкратниот шампион Шумахер е на добар пат да ги следи стапките на својот татко и во блиска иднина да се појави на Формула 1 патеките.

Михаел и Мик Шумахер

На свои 17 години, тој е еден од најдобрите возачи на своја возраст и би можел да биде новиот Макс Верстапен, кој директно од таа категорија се претстави во најсилниот шампионат минатата година.

Новата екипа Према освои шест последователни титули во Ф3, а несомнено е дека овој успех ќе го продолжи Мик во наредните неколку години.

Михаел и Мик Шумахер

РЕКЛАМИ:
Loading...