Home ЗАБАВА Занимливости Спектакуларна глетка: Во среда на небото ќе се појават Јупитер, Венера и...

Спектакуларна глетка: Во среда на небото ќе се појават Јупитер, Венера и Марс

SHARE

Јупитер, Венера и Марс оваа недела ќе формираат спектакуларна глетка на небото, што ќе се повтори дури во 2021 година.

Нашите соседни планети Јупитер, Венера и Марс ќе бидат јасно видливи на ноќното небо.

Најблиску ќе бидат во среда, на 28 октомври, кога ќе формираат блиска врска што ќе биде видлива со голо око, пишува Miror.

За да се погледа овој феномен, ќе треба да се набљудува кон исток, а најдобар период е во раните утрински часови.

Појавата на формацијата на широк триаголник уште и се нарекува „планетарно трио“.

РЕКЛАМИ:
Loading...