Home INFO Тибетски природни лекови- За срце, нерви и подмладување!

Тибетски природни лекови- За срце, нерви и подмладување!

SHARE
Фото: pixabay.com

Тибетската медицина е една од најстарите во светот и се уште е многу ценета кога станува збор за природно или народно лечење. Тибетската медицина својот метод на лечење го темели воглавно на природни рецепти и лековити својства на билките. Еве некои од тибетските  природни лекови:

Пијалок за здраво срце и здрави крвни садови.

Овој напиток се користи за чистење на крвните садови од масни наслаги, па така на тој начин врши и превенција од срцев или мозочен удар. Напитокот спречува и создавање на тумор, го подобрува видот и го подмладува организмот.
Состојките за овој природен лек се 1,300 килограми бел лук.

За да се подготви овој природен лек, потребно е прво да се сомеле лимон (заедно со кората) и бел лук.

Сместата ставете ја во 1,5 литри врела вода и во поклопен сад подгответе ја на тивок оган околу 15 минути. Потоа оставете ја смесата да се олади и така оладената течност префрлете ја во стаклен сад.
Напитокот земајте го наутро на празен желудник во период од 25 дена, по пола децилитар на ден.
По тоа направите пауза од 10 дена, па повторете го процесот.
Оваа постапка можете да ја повторувате еднаш до два пати годишно, секој шест месеци. Задолжително држете пауза од 10 дена.

Фото: pixabay.com

Чај за опуштање

Чајот служи, како што е споменато во преводот, за релаксација и ублажување на стресот. Покрај тоа традиционално се верува дека чајот го продолжува животниот век.

Состојките за овој чај се 5 грама рендан ѓумбир, 2 супени лажици сок од лимон, две лажици мед, малку лута пиперка и малку анис .

На следниот начин подгответе го чајот:

Двa литри вода се става на оган и нека се врие 5 минути. После тоа, водата да се олади и да се стави рендан ѓумбир, лимонов сок, две лажици полни мед, малку лута пиперка и малку анис.

Чајот може да се пие во текот на денот во помали дози, или цела чаша пред оброк. Добиената количина на чај е предвидена за три или четри лица.

Фото: pixabay.com

Природен лек е за подмладување на организмот.

Добро познатата тибетанска мешавина за подмладување на организмот се состои од мешање на бел лук, мед и лимон. Лекот е познат како природен еликсир кој го успорува процесот на стареење.

Состојките за овој природен лек се 10 главици бел лук, сок од 10 лимуни и 1 килограм мед.
Подгответе го еликсирот како што следува: Ситно исечкајте лук и измешајте го со еден килограм мед и сок од 10 лимони.

Смесата префрлете ја во стаклена тегла и поклопете ја, по што нека остои осум до десет дена.

Откако смесата ќе остои, земете по една лажичка двапати дневно, наутро на празен стомак и навечер пред последниот оброк.

РЕКЛАМИ: ---