Home LIFE STYLE Мода и Убавина Транс-сексуалката може да учествува на избор за Мис

Транс-сексуалката може да учествува на избор за Мис

SHARE

Транс-сексуалната жена ќе се натпреварува во конкуренција за Мис Универзум 2013 година, соопштија организаторите на ова натпреварување.

23-годишната Џена од Канада пред една недела беше дисквалификувана од конкуренција за изборот за Мис на Канада поради пропозициите кои налагаат учесничките да бидат родени како жени. Талакова ги замолила организаторите да ги изменат правилата, бранејќи се дека е женско и дека причината за нејзиното отстранување е неправедно.

[pullquote_left]Организаторите сооштија дека работат на промената на формулацијата на правилата на натпреварување и дека конечната улога набрзо ќе биде донесена.[/pullquote_left]

Конкурсите за учество во натпреварувањето за Мис на Универзум 2013 година почнуваат ова лето.
Доналд Трамп, сопственикот на лиценцата на тоа натпреварување на Толакова и посака „многу среќа во борбата за круната“.

Официјалните правила ќе мора да добијат негово одобрение како и одобрение од компанијата NBC кои се сопственици на ова натпреварување.

РЕКЛАМИ:
Loading...