Home INFO Животот покрај вода не прави посреќни и поздрави

Животот покрај вода не прави посреќни и поздрави

реклама:G Natural

Живеењето покрај море, река или езеро има позитивен ефект врз психата и ги прави луѓето посреќни, вели едно британско истражување.

Истражувањата откриле дека луѓето кои живеат близу вода се поздрави и посреќни.

Пливањето го намалува нивото на стрес во организмот, го намалува крвниот притисок и дава добар сон.

Удобниот звук на вода ни помага да ги „слушаме“ мислите. Водата е терапија и инспирација, а научниците тврдат дека мислите подобро со вода, а идејата доаѓа самостојно. Нејзиниот звук носи креативен мир.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------