Home INFO Откриен нов вид на желки: Имаат неверојатна способност (ВИДЕО)

Откриен нов вид на желки: Имаат неверојатна способност (ВИДЕО)

реклама:Велигден со Стаф

Откриен е нов вид на желки кои имаат необична способност.

Морските билолози го откриле овој нов вид околу Соломонските Острови, а карактеристично за нив е што светат во мрак и емитуваат светло во различни бои.

Билогот Александар Гаос открил дека способноста за емитување бои, таканаречена биофлуоресценција е карактеристична за коралите, па веројатно е дека овие желки ја развиле оваа способност за да се вклопат во околината.

Нареден чекор во проучувањето на другите нивни способности, е функцијата на очите на желките и дали со нив тие ја гледаат флуоресценцијата што другите ја емитуваат. Тимот биолози, исто така, ќе ја проучуваат и хемиската реакција во самата желка при произведувањето на таа светлина.

Погледнете го неверојатното видео!

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------