Home INFO Што доби светот со сателтите на Елон Маск, и дали се тие...

Што доби светот со сателтите на Елон Маск, и дали се тие штетни?

реклама:G Natural

Веќе е познато дека компанијата на Илон Маск „SpaceX“ лансираше илјадници сателити во орбитата како дел од „Starlink“за побрз интернет и достапен од секоја точка на земјата.

Starlink обезбедува интернет услуги преку огромна мрежа на сателити и е наменет за луѓе кои живеат во оддалечени области без пристап до брз интернет, пишува BBC.

„Во Обединетото Кралство има луѓе во таа категорија, но ги има повеќе и низ светот, на континенти како Африка“, вели др. Лусинда Кинг, раководител на вселенски проекти на Универзитетот во Портсмут.

Сателитите на Старлинк се поставени во ниската орбита на Земјата, така што врските помеѓу сателитите и површината на Земјата се што е можно подобри. Сепак, потребен е голем број на такви сателити за да се обезбеди целосна покриеност на целиот свет. Од 2018 година, се смета дека Старлинк испратил околу 3.000 сателити во вселената и на крајот би можел да брои 10.000 или 12.000.

Употребата на сателити го решава проблемот со воспоставување интернет конекција на оддалечени локации во пустини и планини. Тогаш нема потреба да се градат огромни количини инфраструктура, како што се кабли и столбови.

Во споредба со стандардните интернет конекции, Starlink не е евтин. Корисниците плаќаат 99 долари месечно. Антената и рутерот потребни за поврзување со сателитите чинат 549 долари. Сепак, 96% од домаќинствата во Британија веќе имаат пристап до брз интернет, како што имаат 90% од домаќинствата во ЕУ и САД.

„Поголемиот дел од развиениот свет е веќе добро поврзан, па Starlink се потпира на приходите од мал дел од пазарот“, вели професорот Саид Мотешар од Институтот за вселенска политика и право на Универзитетот во Лондон.

Компанијата објави дека има 400.000 претплатници во 36-те земји што моментално ги покрива – главно во Северна Америка, Европа и Австралија. Следната година, Starlink планира да ја прошири својата покриеност низ Африка и Јужна Америка и во Азија. Покриеноста со Интернет е нерамномерна во овие региони.

„Цената на Starlink можеби е превисока за многу домаќинства во Африка, но може да игра важна улога во поврзувањето на училиштата и болниците во оддалечените области “, вели Крис Хол.

Како што руските сили напредуваа во Украина, тие ги затворија украинските интернет услуги и се обидоа да ги блокираат социјалните медиуми. Илон Маск го направи Starlink достапен во Украина веднаш по почетокот на инвазијата. Околу 15.000 комплети Starlink антени и рутери беа испорачани во Украина.

„Старлинк ги одржува јавните служби и владините функции. Русите не најдоа начин да го оневозможат тоа“, вели Крис Хол.

Старлинк се користел и на бојното поле.

„Украинските сили го користат за комуникација меѓу штабот и единиците на терен. Неговите сигнали не можат да се заглават како обичните радио сигнали, а потребни се само 15 минути за да се инсталира комплетот“, вели д-р. Марина Мирон, истражувач на студиите за одбрана на Кралскиот колеџ во Лондон.

Заедно со Starlink, има и конкуренти како OneWeb и Viasat, кои исто така управуваат со сателитски интернет услуги и поставуваат илјадници сателити во ниската орбита на Земјата.

Ова ќе доведе до проблеми, вели Саид Мотешар: „Тоа го прави просторот сѐ помалку и помалку безбеден во однос на судири.“

Неодамна имаше неколку блиски средби со сателитите Starlink, вклучително и за малку промашување со кинеската вселенска станица.

„Ако има премногу фрагменти, ниската орбита на Земјата може да стане неупотреблива во иднина. Можеби нема да можеме да излеземе од ниската орбита на Земјата и да влеземе во повисока орбита, каде што се наоѓаат нашите навигациски сателити и телекомуникациски сателити“, вели д-р. Кинг од Универзитетот во Портсмут.

Сателитите на Старлинк им предизвикуваат проблеми и на астрономите. На изгрејсонце и зајдисонце тие можат да се видат со голо око бидејќи тогаш на нивните површини се гледа одразот на Сонцето. Ова може да предизвика ленти на сликите од телескопот и да го попречи погледот на ѕвездите и планетите.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------