Home INFO Јутјуб ги нарушил правата за приватност на децата! Ќе плати огромна казна

Јутјуб ги нарушил правата за приватност на децата! Ќе плати огромна казна

реклама:G Natural

Група активисти, неодамна поднеле жалба против познатиот Јутјуб канал, во која се тврди дека ги крши законите за заштита на приватноста на децата со собирање информации за нивните корисници на возраст под 13 години, без да добие дозвола од нивните родители.

Јутуб, кој е во сопственост на гигантот Гугл, ќе мора да плати спогодба од 150 до 200 милиони американски долари за обвиненија дека ги крши правата за приватност на децата затоа што ги собрал нивните податоци за подобро насочување на маркетинг кампањите, пренесоа американските медиуми.

Групите кои го пријавиле Гугл објавија дека износот е неприфатливо мал, со оглед на големината и приходот на таа компанија.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------