Home INFO Ананас може да ви порасне и во стан – еве како да...

Ананас може да ви порасне и во стан – еве како да го засадите

реклама:G Natural

Исечете го месестиот дек од ананасот се до тврдата средина од која излегуваат листовите. Оставете го тоа парче да се суши три дена.

Потоа, исечете ги долните лисја и ананасот ставете го на песок.

Држете го на светлина и на температура од 23 целзиусови степени.

По еден месец билката пресадете ја во мешавина од влакнеста почва во сооднос 2:1:1. Кога ќе ја пресадите билката во садот потпрете ја со стапчиња. Редовно прскајте ја со вода, но мора да внимавате земјата да не биде премногу влажна.

Кога ќе видите дека билката почнува да се расте, редовно полевајте ја. Плодот кој ке израсне, некое време нема да биде за јадење, но тоа не значи дека нема да биде убав украс во вашиот дом.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------