Home INFO Еве како работниот ден да ви биде полесен

Еве како работниот ден да ви биде полесен

реклама:G Natural

Работната средина понекогаш е стресно место, но со оглед на тоа што на работа поминуваме повеќе од 8 часа дневно добро е да се знаат некои трикови кои ќе ви помогнат во кризните моменти.

За почеток заборавете на кафето затоа што додека вие мислите дека ве смирува, a кафето всушност ве прави нервозни.

Продуктивност
Ако сте најпордуктивни околу 13 часот, испланирајте токму тогаш да ги извршите најважните задачи.

Наградете се
Откако ќе завршите со важна задача, наградете се со некоја ситница во која уживате. Испијте го вашиот омилен пијалок, проверете што има ново на друштвените мрежи и слично.

Запишувајте
Запишете се што ќе ви падне на памет поврзано со работа затоа што подоцна можете да заборавите.

Не пијте повеќе од 2 шољи кафе дневно
Откако ќе престанете да пиете повеќе од 2 шољи кафе дневно ќе забележите колку сте посмирени.

Истакнете ги вашите успеси
Опкружете се со работите на кои сте горди – диплома, важни фотографии и слични потсетници на вашиот успех.

Оброкот на прво место
Не дозволувајте да ви падне шеќерот – јадете нешто пред да се фрлите на работа

Одморете ги очите
На секој час одморете ги очите од компјутерот барем на 5 минути.

Чисто биро за работа
Држете ја работната маса уредна затоа што на тој начин полесно ќе го контролирате стресот, а ќе бидете и повеќе продуктивни.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------