Home INFO Еве како сами да го направите чудесното кантарионово масло (видео)

Еве како сами да го направите чудесното кантарионово масло (видео)

реклама:G Natural
Маслото од кантарион се смета за чудесно, бидејќи успешно смирува или дури  лекува цела низа симптоми, како што кожни проблеми, изгореници од сонце, лесни депресии и гинеколошки тегоби. Кантарионот е познато народно растение кое со векови се користи за разни проблеми, а најмногу кај болести проследени со висока треска, кај тегоби поврзани со црниот дроб и жолчката. Неговата лековитост и се припишува на активната состојка хиперицин во него, која е заслужна за противвоспалителното, смирувачкото и регенерирачкото делување на кантарионот и на сите нејзини состојки. Многу од студиите спроведени над кантарионот се имаат вршено над неговото делување врз депресијата. Со клинички испитувања е утврдено делувањето на кантарионот врз симптомите на депресијата, кои почнуваат да се повлекуваат постепено веќе по првата негова примена. Подготовката на кантарионово масло е многу едноставна. Потребна ви е пријатна прошетка на ливада, лист воздух, малку берење на кантарион, стаклена тегла и маслиново масло. Искусните домаќинки со векови наназат го правеле кантарионовото масло, а вeројатно сите сме се нашле во ситуација кога за нешто, некој ни го препорачал. Во видеото подолу, погледнете како точно се подготвува маслото од кантарион!.
РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------