Home INFO Итно соопштение од Google: Корисниците веднаш да го ажурираат прелистувачот Chrome

Итно соопштение од Google: Корисниците веднаш да го ажурираат прелистувачот Chrome

реклама:Велигден со Стаф

Компанијата Google соопшти дека поправила голем безбедносен пропуст во прелистувачот Chrome и ги повика корисниците веднаш да го ажурираат браузерот.

Google не откри повеќе детали за ранливоста, со кодно име CVE-2023-3079, за да ги спречи напаѓачите да ги злоупотребат овие информации, се вели на веб-страницата на компанијата.

Компанијата истакна дека проблемот лежи во JavaScript моторот V8 (Chrome Java Script V8) и дека ранливоста е многу опасна.

Овој пропуст веќе им е познат на хакерите и активно се користи, се додава во соопштението.

Во април Google веќе имаше проблеми со безбедносни пропусти во прелистувачот Chrome, пренесоа агенциите.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------