Home ШОУ БИЗз Extra Exclusive КЛАСТЕР МИС МЕКСИКО: 14 МИСИЦИ СЕ ЗАРАЗИЛЕ НА ИЗБОРОТ ВО САБОТАТА

КЛАСТЕР МИС МЕКСИКО: 14 МИСИЦИ СЕ ЗАРАЗИЛЕ НА ИЗБОРОТ ВО САБОТАТА

реклама:Велигден со Стаф

Скандалозен беше изборот во сојузната држава Чивава кога Едуардо Фернандез Ерера од секторот за здравство изјавил дека половина од мисиците на изборот биле заразени.

Имено на првичните корона тестови сите девојки биле негативни но откако добиле анонимна дојава дека сепак има заразено лице тестирањето било повторено и се покажало дека 14 девојки од вкупно 32 натпреварувачки имаат корона вирус по што изборот веднаш бил прекинат.

Мексико вчера пријави 7.989 новозаразени 269 смртни случаи поврзани со Ковид-19. Вкупниот број заразени лица во земјата од почетокот на пандемијата достигна 2.549.862, а смртните случаи се искачија на 233.958, според Министерството за здравство.

Владата верува дека вистинскиот број на случаи Ковид-19 во Мексико е многу поголем. Неодамна беа објавени одделни податоци кои посочуваат дека бројот смртни случаи може да биде и 60 насто поголем од официјалниот.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------