Home INFO Не возете автомобил со апостолки, еве зошто!

Не возете автомобил со апостолки, еве зошто!

реклама:G Natural

Истражување спроведено во Велика Британија, покажало дека над еден милион од сообраќајните несреќи се предизвикани од лица кои возеле со апостолки.

Ова е повеќе од доволен факт да се вози во апостолки.

Поради својата форма и материјалот од кои се изработени, тие не го зацврстуваат стапалото за ѓонот, а сето тоа придонесува во одредени ситуации стапалото да се лизне при што позиционирањето на силата на стапалото добива дисбаланс.

Појавата од ризичен настан се зголемува при високите температури, кога се појавува потење на стапалото, предизвикано од жешкото, но и материјалот на апостолката.

Ова може да предизвика лизгање на стапалото и на апостолката од педалите.

За ваша безбедност, никогаш не возете во апостолки.

Во многу земји возењето со апостолки е забрането.

Во Франција на пример ќе добиете казна од 90 евра, во Шпанија од 200 евра, а помали казни ќе добиете и во земјите од регионот.

Истото се однесува и за Грција.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------